hurtownia odzieży damskiej i młodzieżowej

Koszule damskie – genialny wynalazki

Dzisiaj większość ludzi wzruszy ramionami na kobiety noszące spodnie lub koszule ze sklepu https://zoio.pl/odziez-damska/koszule ale nie zawsze tak było. W rzeczywistości przed końcem XIX i początkiem XX wieku zwyczaje społeczne były bardzo surowe w odniesieniu do odzieży damskiej – kobiety musiały ubierać się jak kobiety. Koszule były bielizną, raczej męską, zaś kobiety nosiły dopasowane do sylwetki bluzki.

W latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku działaczka na rzecz praw kobiet, Amelia Bloomer, zmieniła ten zwyczaj. Takie sufrażystki zrzuciły ciasne gorsety i ciężkie halki noszone pod spódnicami. Wtedy kobiety nosiły zamiast halki duże majtki – w Ameryce zwane ‘bloomers’.

hurtownia odzieży damskiej i młodzieżowejW latach dwudziestych XX wieku nastąpiła kolejna duża zmiana w odzieży damskiej, w której kobiety wchodziły na rynek pracy podczas I wojny światowej i uzyskały prawa wyborcze. Ich ubrania powinny być bardziej praktyczne, domagały się też mniej restrykcyjnych, bardziej swobodnych strojów. Chociaż kobiety nadal nosiły spódnice, ich ubrania stały się bardziej męskie, luźne i sportowe.

Jedną z najbardziej wpływowych ikon mody lat 20-tych była Coco Chanel. Buntowniczo odrzuciła kobiecą stylistykę swoich czasów i przyjęła styl androginiczny. Przyspieszyła już rosnący ruch w kierunku wyzwolenia kobiet i utorowała drogę dla odzieży damskiej inspirowanej odzieżą męską, projektując eleganckie koszule, blezery i prostą odzież codzienną dla kobiet. Najbardziej znana była z noszenia pasków marynarza, spodni i grubo dzianych swetrów.

Chociaż Coco Chanel, Marlene Dietrich i Katharine Hepburn nosiły spodnie w latach trzydziestych, to było naprawdę uważane za społecznie akceptowalne, aby kobiety nosiły koszule w określonych sytuacjach, takich jak sport lub podczas wojen, kiedy to przejęły wiele męskich stanowisk pracy. Z mężami w czasie wojny i podczas odbudowy po wojnie, kobiety przyjęły na siebie wcześniej zdominowane przez mężczyzn role, takie jak praca w gospodarstwie rolnym czy w fabryce. Tradycyjne bluzki nie nadawały się do bardziej wymagającej pracy fizycznej, dlatego wtargnęły do szafek mężów i zmieniły je na dopasowanie.

Oczywiście w rejonach wiejskich kobiety bardzo często nie nosiły męskich ubrań – pewnie dziś niejedna staruszka spluwa gdy widzi kobietę noszącą koszule.

Dodaj komentarz